Ratunek dla cienkich włosów

Na delikatne i cienkie włosy narzeka wiele z nas. Anna Górska, ekspert L‘Oréal Professionnel z salonu Fantasy Factory w Częstochowie, podpowiada, co zrobić, by sprawiały wrażenie bujnych i grubszych.

Najlepsze fryzury dla każdej długości pasm

Dobre cięcie sprawi, że włosy zyskają na objętości, złe – podkreśli jej brak. Z czego zrezygnować?

Z długich wło sów i z mocnego cieniowania – włosy będą wtedy sprawiały wrażenie przerzedzonych. Przy cienkich włosach najlepiej sprawdzają się więc wszelkiego rodzaju warianty boba, z delikatnym degażowaniem pasm wokół twarzy.

Dłuższe – ­cieniowane i podwinięte

Z cieniowanym przodem:

Włosy z tyłu i po bokach mają równą długość, natomiast sam przód został lekko wystopniowany. Dzięki temu wydaje się, że włosów jest więcej na skroniach, czyli tam, gdzie (zwłaszcza z wiekiem) często najbardziej nam ich brakuje.

Z dłuższą grzywką:

Delikatnie cieniowana, zaczesana na bok grzywka powoduje, że fryzura nabiera zwiewności. Wymo delowane na zewnątrz końce sprawiają wrażenie, że włosów jest więcej niż w rzeczywistości.

Krótkie – uniesione u nasady

Modna asymetria:

Boki fryzury (gdzie włosów często mamy najmniej) są krótkie i gładkie. W centrum uwagi jest więc góra i przód uczesania, gdzie pasma są zawsze gęściejsze. Wraże- nie objętości dodatkowo potęguje mocne ich nastroszenie tuż przy skórze.

Chłopczyca z pazurem:

Zwykłe, krótkie cięcie wystarczy wymodelować, by nabrało odmładzają cego, zawadiackiego charakteru. Włosy są zaczesane do przodu, a lekko usztyw niona grzywka – na bok.

Odbicie wszystkich pasm u nasady skutecznie dodaje objętości.

Półdługie – ułożone asymetrycznie

Klasyczny bob:

Z krótszym, podciętym tyłem i dłuższym, sięgającym brody przodem. Przedziałek z boku powoduje, że włosów jest więcej po jednej stronie, co daje wrażenie bujniejszej fryzury.

Krótki bob z grzywką:

Główny ciężar tej fryzury spoczywa na mocnej, asymetrycznej grzywce, która obejmuje prawie całą górną część włosów. Dzięki temu wygląda na bardzo gęstą i odwraca uwagę od reszty prosto przyciętych pasm.

Zasady, których warto przestrzegać

1 Bądź delikatna – cienkie włosy bardzo łatwo uszkodzić, rozdwoić, postrzępić, a wtedy wyglądają na jeszcze cieńsze. Zawsze starannie rozczesuj je przed myciem, zaczynając od końcówek, a nie od skóry.

2 Jeśli farbujesz włosy, wybieraj jasne odcienie – ciemne będą uwidaczniały prześwity. Najkorzystniejsze są blondy. Pamiętaj jednak, że długotrwałe farbowanie na blond mocno uszkadza włosy. Dlatego wybieraj go raczej przy krótkich fryzurach, bo zdążysz ściąć włosy, zanim mocno się zniszczą.

3 Gdy nosisz przedziałek, od czasu do czasu zrób go w trochę innym miejscu lub nawet po przeciwnej stronie. Włosy przyzwyczajone do przedziałka są bardziej przyklapnięte, dzięki zmianie wyraźnie się podniosą.

4 Raz w tygodniu użyj odżywki lub maski, którą trzeba spłukać. Nałóż ją wieczorem, a rano umyj włosy. Dzięki temu nie będą przyklapnięte.

5 Nie prostuj włosów ani wygła dzającymi kosmetykami, ani prostownicą. Wysoka temperatura błyskawicznie je spali. W dodatku cienkie pasma wyglądają korzystniej, gdy są puszyste, a nie supergładkie. Lepiej sprawdzi się więc szampon dla dzieci lub... przeciwłupieżowy.

Niestety, szybko wypłukuje kolor farby!

Kosmetyki dodające objętości

Pogrubiające

Naniesione na całą długość pasm, dokładnie je oblepiają, powodując, że włosy stają się grubsze. 1. Volume Architect L’Oreal Professionnel ok. 50 zł 2. Spray na bazie lnu Klorane ok. 45 zł

Unoszące u nasady

Spryskaj nimi pasma przy skórze, a przestaniesz narzekać na płaską fryzurę.

1. Spray Oxygen&Moisture dove ok. 21 zł 2. Puder w sprayu VIP Kerastase ok. 100 zł

Utrwalające

Wymodelowanemu uczesaniu nadadzą trwa łość i utrzymają jego kształt przez cały dzień.

1. Żel w sprayu Wella ok. 15 zł 2. Pianka Instantly Thick Marc Anthony ok. 35 zł

Błędy, których lepiej unikać

Przeciążanie kosmetykami

Przy cienkich włosach kosmetyki do stylizacji trzeba nakładać oszczędnie. Zbyt dużo pianki, lakieru czy żelu sprawi, że fryzura „siądzie”.

Równie ważne jest dokładne mycie i długie spłukiwanie włosów. Nie powinny na nich zostać żadne osady z kosmetyków.

Częste poprawianie fryzury

Nieważne, czy robisz to szczotką, grze bieniem, czy palcami – cienkie włosy nie lubią dotykania. Wysiłek włożony w nało żenie kosmetyków i modelowanie pójdzie na marne, bo pasma staną się przyklapnięte u nasady, a poniżej zlepią się w nie efektowne strączki. Najlepiej ograniczyć wszystkie poprawki do minimum.

Niekorzystna koloryzacja

Nie daj się namówić na wyraźne, cie niutkie pasemka w różnych odcieniach, nałożone od samej skóry. Lepiej jest zachować na całości jednolity kolor zbliżony do naturalnego, a rozjaśnić delikatnie tylko pasma wokół twarzy.

Niepodcinanie końcówek

Rozdwojonych włosów nie scali żadna odżywka. A uszkodzenia szybko „wędrują” w górę włosa. Dlatego cienkie pasma podcinaj co miesiąc o 1 cm.

Sprytne triki

Dobre cięcie to połowa sukcesu, druga to dodanie włosom objętości odpowiednią stylizacją. Sprawdź, jak samodzielnie uczesać się tak, jak robi to fryzjer.

Suszenie

Rób to zawsze z pochyloną głową, używając letniego, zamiast gorącego nawiewu. Przecze suj pasma palcami, (zaczynając przy samej skórze), aż będą całkiem suche.

Nakładanie kosmetyku

Włosy dziel na pasma (jak podczas farbowania). Wzdłuż każdego przedziałka nakładaj cienką kreską piankę dodającą objętości. Przeczesz rzadkim grzebieniem albo plastikową szczotką.

Modelowanie

Poszczególne pasma susz na okrągłej szczotce o dużej średnicy (najlepiej takiej z perforowanym środkiem) nawijając je od samej skóry w stronę przeciwną, niż ta, w którą będziesz je układać.

Akcesoria przydatne na co dzień

Pomogą skutecznie unieść włosy u nasady, dzięki czemu każda fryzura zyska na objętości. Dłuższe włosy możesz nawinąć na wałki lub grubą szczotkę, przy krótszych świetnie sprawdzą się suszarki z nasadkami: do dodawania objętości lub dyfuzorem.

1. Suszarko-lokówka Philips Care Philips ok. 209 zł 2. Duże wałki rzepowe Beauty Tools ok. 8 zł/4 szt. 3. Suszarka Respectissim Instant Dry Rowenta ok. 149 zł 4. Okrągła szczotka For Your Beauty ok. 12 zł (Rossmann)

Przejdź na początek artykułu